Arkadaşım Diyabet

Spor ve Sanat Dünyasının Ünlüleri “Arkadaşım Diyabet” Dedi!

Diyabetli Çocuklar Eğitim Vakfı ile Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği’nin düzenlediği Arkadaşım Diyabet Basketbol Gösteri maçı isimli etkinlikte diyabetli gençler ve çocuklar, ünlü isimlerle gösteri maçı yaptı.

Diyabetli Çocuklar Eğitim Vakfı (DİYAÇEV) ile Türkiye Basketbol Antrenörleri Derneği‘nin (TÜBAD) sosyal sorumluluk projesi kapsamında düzenlediği etkinlikte diyabetli gençler ve çocuklar, ünlü isimlerle gösteri maçına çıktı.

Sinan Erdem Spor Salonu’nda yapılan etkinlikte, diyabetli çocuklar ile gençlerin uygun tedaviyle başarılı bir yaşam sürdürebileceklerinin mesajı verildi.

ARKADAŞIM DİYABET BASKETBOL GÖSTERİ MAÇI

“Arkadaşım Diyabet Basketbol Gösteri Maçı”nda Anadolu Efes Kulübü Genel Direktörü Alper Yılmaz, Banvit Sportif Direktörü Turgay Çataloluk, Banvit Basketbol Takımı Genel Menajeri Turgay Zeytingöz, eski basketbolcu Tamer Oyguç, Cüneyt Erden ile sanat ve televizyon dünyasından birçok isim, diyabetli gençler ve çocuklarla bir araya geldi.

Novo Nordisk Türkiye’nin desteğiyle gerçekleştirilen organizasyonda, diyabetli gençler ve çocukların da herkes gibi spor yaşamlarını rahat bir şekilde sürdürebileceklerine ve sporla yaşamlarında fark oluşturabileceklerine dikkat çekildi.

“DİYABETLİ ÇOCUKLAR HERKES GİBİ BASKETBOL OYNAYABİLİR”

DİYAÇEV Başkanı Prof. Dr. Şükrü Hatun, Tip 1 diyabetin toplum tarafından bilinmesi için bu tür aktiviteler yaptıklarını belirterek, “Biliyoruz ki Tip 1 diyabetli çocuklar, herkes gibi bir yaşam sürdürüp herkes gibi basketbol oynayabilirler. Spor onların hayatlarını güçlendirir. Bu mesajı vermek için buradayız. Ülkenin farklı yerlerinden 15 kardeşimiz burada bizimle. Diyabet spora engel değil” ifadelerini kullandı.

TÜBAD Başkanı Çetin Yılmaz da, “DİYAÇEV’e çok teşekkür ediyoruz. Bize basketbol dünyası olarak katkı verme fırsatı sundular. Burada ortak olduğumuz nokta, imkansızın başarılabileceğini göstermek. Toplum, diyabet sıkıntısı çeken gençlere ‘spor yapamazlar’ diye ön yargıyla yaklaşıyor. Burada çok iyi performanslı oyuncular olduğunu gördünüz. Böyle bir sosyal sorumluluk projesinde yer aldığımız için onur duyuyoruz” dedi.

“BASKETBOL BANA ÇOK KOLAYLIK SAĞLIYOR”

Diyabetli olarak 2 yıldır basketbol oynayan 14 yaşındaki Demir Eren, basketbolun yaşamını çok kolaylaştırdığını söyledi.

Yaklaşık 5 yıldır basketbol oynadığını anlatan Demir Eren, “Basketbolun diyabetliyken çok fazla faydasını gördüm. Şekerimi spor sayesinde çok düzgün ayarlayabiliyorum. Şekerim yükseldiği zaman, örneğin 200 olduğunda, antrenmanlarla 120’ye düşürebiliyorum. Çok yararlı oluyor basketbol oynamak” dedi.

Lisanslı olarak basketbol yaşantısını sürdüren 20 yaşındaki Şevval Ercan da 7 yıldır diyabetli olduğunu dile getirerek, “Basketbol bana çok kolaylık sağlıyor. Spor sayesinde şeker seviyem daha düzgün gidiyor. İnsülin bizim hayatımız boyunca kullanmamız gereken bir arkadaşımız. Ona ilaç demiyorum, arkadaşımız. İnsülin kadar sporun da diyabette önemli olduğunu belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Gösteri maçından sonra organizasyon, ailelerin de katılımıyla yapılan fotoğraf çekimiyle sona erdi.

TÜBAD TURNUVALARI İLE İLGİLİ DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ…